دلایل خشک کردن چوب قبل از استفاده
ژوئن 4, 2019
طرح فروش ویژه درب ضد سرقت در ایام عید
ژوئن 4, 2019
Show all

تفاوت خصوصیات یک چوب سالم و ناسالم

تفاوت خصوصیات یک چوب سالم و ناسالم

هر چوبی در معرض خطر و آسیب قرار دارد و با حمله قارج ها و باکتری ها و… صدمات زیادی به چوب میزنند برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم یک چوب خوب است یا نه باید ویژگی های یک چوب مرغوب را از یک چوب فاسد بدانیم.

در زیر به خصوصیات چوب های فاسد و نامرغوب و بی کیفیت و پوسیده شده اشاره میکنیم:

رنگ چوب: یکی از واضع ترین ویژگی هایی که از یک چوب میتوانیم بفهمیم که دربرابر حشرات موزی و جانوران قرار گرفته است یا نه رنگ آن است.طوریکه که رنگ آن به سفید یا آبی تغییر میکند ولی درچوب هایی که آسیبی ندیده اند و سالم هستند رنگ قهوه ای دارند.

هم کشیدگی:چوبی که پوسیده شده است میزان هم کشیدگی آن بیشتر از چوب سالم و مرغوب است.

وزن مخصوص: در چوب هایی که باکتری و قارچ ها حمله کردند موادی را از خود ترشح میکنند که چوب را از حالت سفت و سخت به حالت نرم و اسفنجی تبدیل می کند و در نتیجه وزن مخصوص آن را کاهش می دهد. ولی در چوب های سالم وزن مخصوص بالایی دارد به دلیلی اینکه در داخل چوب پر از بافت های مقاوم و مستحکم است.

مقاومت واستحکام: یکی از ویژگی های چوب سالم و ناسالم در مقاومت می باشد که هرچوبی بعد از تماس با حیوانات مقاومت آن کاهش می یابد و با هر ضربه ای خرد و شکسته میشود در صورتیکه در چوب های سالم این گونه نیست و به راحتی شکسته نمیشود.

حرارت: چوبی که سالم نیست به دلیل اینکه وزن مخصوص کمتری نسبت به چوب سالم دارد و چون بین وزن مخصوص و حرارت یک رابطه مستقیم وجود دارد در حرارت کمتری میسوزد و از بین میرود در صورتیکه چوب سالم به زمان زیادی نیاز دارد تا بسوزد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *